Boris Vivi
2021-04-12 20:19
Szia! Sokszor előfordul hogy a köröm meg puhul az miért van?
Válasz erre
Műkörmös Tanfolyam és Alapanyagok | Műszempilla Tanfolyam | Pedikűrös Tanfolyam
Hozzászólások: 2
A Műkörmös Szakoktató Tanfolyamunk végén az egyik vizsgafeladat egy szabadon választott műkörmös szakmai téma feldolgozása. Dió-Kereszti Bernadett azóta már végzett szakoktatónk feladata igen jól sikerült munka, így ezt most változtatás nélkül bemutatom Nektek, akkor lássuk :-)
Tapasztalataim alapján nagyon sok téves információval rendelkeznek a laikus emberek a műkörömmel kapcsolatban. Sokan úgy ítélik el és gyártanak elméleteket, hogy nem is próbálták. Sokan esetleg negatív tapasztalat alapján általánosítanak. A következőkben néhány olyan kérdésre igyekszem majd választ adni, amit a szalonmunkában sokszor tapasztaltam, és az új vendég esetleg ezek miatt az előzetes téves információk miatt érkezett félve az első alkalommal.
Nagy kérdés szokott lenni, hogy a köröm milyen vastag, mi nevezhető erős vagy épp gyenge körömnek. A körömlemez egy élettelen szaruképződmény, elhalt hámsejtekből állnak, amelyek hosszanti irányban párhuzamosan egymáshoz tapadnak. Ez átlagosan 0,7mm-t foglal magában. Keratin és rostos protein alkotja.
Íme néhány alapvető dolgok, melyeket muszáj ismerni a tévhitek megértéséhez.
Nagyon fontos megemlíteni a mátrix, vagyis a növekedési zóna funkcióját. Ez a zóna felel a köröm növekedéséért, valamint ez az a rész, ami ha megsérül, maradandó deformitás jelentkezhet a körmön. A köröm erősségét többféle tényező befolyásolhatja, ilyen lehet néhány betegség, vérellátás, fehérje- és ásványi anyaghiány. A köröm növekedéséért az életkor, körömvastagság, évszak, igénybevétel stb. felel.
Ez az egyik leggyakoribb tévhit, amivel sűrűn találkozhatunk. A természetes körömlemez elhalt szaruréteg. Ennek sem lélegzésre, sem pihenésre nincs szüksége. A köröm növekedési zónája, azaz a mátrix, ténylegesen igényel oxigént a körömlemez anyagának termeléséhez, azonban ezt nem közvetlenül a levegőből nyeri ki, hanem a vérünkből veszi magához. Abban az esetben szükséges egy pihentetés, ha a természetes körömlemez szakszerűtlen munkavégzés során túlságosan elvékonyodik. Ekkor sem igazi pihentetésről van szó, mindössze meg kell várni, míg a köröm eléggé lenő ahhoz, hogy eltűnjön a vékony része.
Többször tapasztaltam, hogy a vendégeim a következő kérdéssel érkeznek hozzám: "Az úgy jó lesz, ha két hónap után leszedetem a körmöm, és hagyom egy hónapot pihentetni, addig gondolom megerősödik és egy kicsit szellőzik?" Ez azért nagyon rossz megoldás a köröm szempontjából, mert tapadási problémák merülhetnek fel. A már előzőleg megreszelt körömfelület felszíne nyitott, így könnyedén bejut a zsír a köröm felületébe, annak rostjai közé, ezzel puhítva a körömlemezt. Ezt a bejutott zsírt nem lehet teljesen eltávolítani az előkezelés során, így lépnek fel az elsődleges tapadási problémák.
A második nagy probléma ezzel a pihentetéssel, hogy nem veszik figyelembe azt, hogy egy hónap alatt nem nő át a teljes körömhossz. A teljes átnövés egyénenként eltérő lehet, de körülbelül három-négy hónapot vesz igénybe. Mivel az előkezelés során fel kell bolyhozni a körömfelületet, így a nem teljesen átnőtt köröm már megreszelt felülete újból meg lesz reszelve, ezzel feleslegesen rétegeket veszítünk a körömlemezből. Ez az a folyamat, amely árt a körömnek, mivel a normál töltés esetén nem történik ugyanazon felület többszöri reszelése, csak az újonnan lenőtt természetes körömlemez felülete kerül megreszelésre.
A műköröm megfelelő tapadásához valóban fel kell bolyhozni a természetes körömlemezt, azonban ez elhanyagolhatóan kis mértékű vékonyodás. A műköröm leszedése után, vagy csak a lenövés ideje alatt is teljesen egészséges és normál vastagságú körömlemezt fog növeszteni a szervezet. Rosszul elkészített, nem szakszerű műkörmözés azonban tényleg vezethet fájdalmas, akár maradandó károsodáshoz. Szakszerű munkavégzés után soha nem kell maradandó károsodástól félnünk.
A forma és a méret helyes kiválasztásával egy megfelelően elkészített műköröm nemcsak nem lesz kényelmetlen, egyenesen kényelmes lesz a hétköznapok alatt. Természetesen kellhet egy kis idő, míg a viselője megszokja, ezáltal a kezdeti időszakban minimális odafigyelést igényel.
Ha valaki először rakat műkörmöt, akkor igenis előfordulhat idegen érzés, ám ez mindössze néhány napig tart. Idővel megszokja a test, és olyan érzés lesz, mintha a sajátunk lenne. Eltávolítása után újból jelentkezhet az idegen érzés, immár a saját körmünkkel. Érdemes lehet fokozatosan növelni az épített hosszt, így könnyebben szokhatjuk meg a műkörmöket.
Egy rossz műköröm lehet túl vastag, és csak akkor lesz olyan hosszú, ha olyat kértél. Egy megfelelően elkészített műköröm nem lesz vastag, és nem lesz túl hosszú. Lehet egészen rövid műkörmöt is kérni, a díszítést is magunknak választhatjuk meg, nem muszáj sok szín vagy sok dísz használata. A szolidabb körmöket kedvelők kérhetnek egy nem hivalkodó, egyszínű, rövidebb körmöt.
Vannak esetek, amikor a műköröm valóban felszakítja a természetes körömlemez egy részét, de más lenne a helyzet műköröm nélkül? Ha a természetes körmödet ugyanannak a hatásnak kiteszed, abban az esetben is fel fog szakadni a körmöd, ez nem a műköröm miatt történt, hanem a fizikai behatás okozza.
Szakszerűen megépített műköröm alatt nem gombásodik be a köröm. Volt, aki a következő kijelentéssel élt: "Neked már biztos gombás a műköröm alatt a körmöd, ha mindig van rajta valami." Ez egy igazán helytelen megállapítás, mindenféle háttér-információ nélkül. Az, hogy a természetes körömfelületen folyamatosan van alapanyag, nem vonja maga után a gombásodás folyamatát. Gombás akkor lehet a köröm, ha nedvesség tud megtelepedni a köröm bármely részén. Ez akkor következhet be, ha a víz megreked a természetes köröm és az alapanyag között. Ilyen esetben léphet fel a körömgomba. Gombásodás felléphet még sérült körömlemez esetén, ahol szintén nedvesség tud megülni, vagy olyan mértékű a sérülés, hogy a kórokozó könnyedén be tud jutni.
Ez egy nagyon nem konkrét kérdés önmagában, hiszen ez a sérülés típusától és a mértékétől függ. Ha történik egy bevérzés, köröm elválás vagy leszakadás, az az adott, sérült felület a köröm növésével le tud nőni. Tehát, hogy pontosítsuk az előző mondatot: Ha a sérülés nem teljesen a köröm eredésénél következik be, akkor nagy valószínűséggel a sérült rész lenő, és a továbbiakban ugyanúgy fog kinézni a természetes körömlemez, mint a sérülés előtt. Ha a sérülés a köröm eredésénél van, akkor nagyobb valószínűséggel lehet maradandó a sérülés. Ha a láthatatlan, bőr alatti résznél vagyis a mátrixnál történik, akkor viszont biztos, hogy valamilyen deformitással növekszik tovább a köröm.
Mint az előző kérdéseknél már válaszoltam, a szakszerűtlenül elkészített műkörmök esetén több probléma is felmerülhet. Ezek között van a műköröm letörése is. Több okból le tud törni egy műköröm, mint például hibás műköröm sablonfelhelyezés, rossz anyagfelhordás és anyagmennyiség, statikailag nem megfelelő műköröm, nem megfelelő ívek vagy valamilyen mechanikai behatás.
Tehát megkülönböztethetünk a köröm letörését illetően műköröm elkészítéséből eredő hibákat és külső behatás általi letörést. Akármilyen szakszerűen elkészített műköröm le tud törni a megfelelően nagy mechanikai behatás által. Normál esetben egy műköröm a hétköznapi élet során fellépő behatásokat nagy valószínűséggel kibírja. Ha egy jól megépített köröm folyamatosan vagy rendszeresen nagyobb feszítő, kaparó vagy ütő hatásnak van kitéve, akkor három héten belül az is le tud törni. Ez azért van, mert ezek a hatások a körmön mindig ugyanazon a területen fejtenek ki erőt, így az anyag megrepedhet, ami töréshez vezet. Tapasztaltam már, hogy a köröm sarka lepattant, ha az italos alumínium doboz nyitófülét körömmel akarja kinyitni a vendég. Ez esetben egy bizonyos ponton van nagy erőhatásnak kitéve a köröm.
A munkám során találkoztam már jó néhányszor olyannal, hogy hosszú körmű vendégek, "saját" körmöt akarnak, mert az biztos jobb vagy természetesebb. Nem akarják az újraépítést, hanem át akarják növeszteni, vagyis, hogy a teljes hossz a sajátjuk legyen. Ez egy rövid körömnél lehetséges és kivitelezhető esztétikusan. Mivel nem fogja a köröm ívét elvinni a természetes körömlemeznek a növési iránya esetleges karvalysága vagy aszimmetriája. Persze van néhány kivételes köröm. A hosszú körmöknél épp ezért nem kivitelezhető az átnövesztés úgy, hogy az esztétikus, szép és tartós is legyen. Statikailag sem lesz megfelelő, de esztétikailag sem. a köröm általában egy bizonyos hossz után el kezd lefelé vagyis karvalyosan nőni. Van akinek jobban van akinek kevésbé, de mind a két esetben látható. Az anyagfelhordás sem lesz szép egy ilyen körmön, nem ott lesznek az ívek, ahol kell és sokkal hamarabb tud törni is egy ilyen köröm, tapasztalataim alapján. Egy ilyen esetben egy alsó párhuzam reszelés nem oldja meg a problémát, csak kis mértékű karvalyosodásnál maximum, de ez az adott körömformától is függ. Még egy enyhén lefelé álló mandula formájú körmöt alsó párhuzam reszeléssel meg lehet igazítani, addig egy kocka körömnél nem valószínű. Úgyhogy ezeket figyelembe véve, a válasz az, hogy nem, nem lehet átnöveszteni teljesen egy ilyen hosszúságú körmöt, legalábbis esztétikusan semmiképp sem.
Ez téma az számomra, ami úgy gondolom, hogy különös figyelmet érdemel. Legtöbben nem távolíttatják el szakszerűen, hanem otthon leszedik a körmüket. Többször hallottam már azt is csak futólag, hogy "Én ezért nem adok ki pénzt". Igen, van aki így vélekedik, de sajnos annak általában meg is van az eredménye. Több okból nem ajánlatos, otthon leszedni. Röviden: sérül a körömlemez. Azonban a sérülésben benne van a természetes körömlemez elvékonyítása, feltépése, leszakítása, körömágy kilyukasztása. Sajnos láttam már mindegyik verziót. Van olyan is, aki be sem vallja, hogy leszedegette, hanem jön a "nem tudom mi lett vele, csak lejött" kedvenc mondatom. Értékelem, ha a krónikus körömletépők legalább bevallják, hogy igen leszedtem. Ennek alapján tehát két részre bontható, az "otthon körömleszedők" tábora. Arra, aki el akarja távolítani végleg a körmöt és arra, aki ugyan szereti, ha van körme, de stressz vagy egyéb okokból piszkálja és feltépegeti. A feltépés, esetleg túlreszelés esetén, az új szett sem lesz olyan biztonságos, hiszen egy elvékonyodott körömre kerül. Ez esetben szokott felmerülni az, hogy a vendégek, azt mondják, hogy "nem baj legalább megerősödik alatta saját körmöm". Nem, ez sem igaz, hiszen a már vékony rész az vékony is marad, majd ha lenő a vékony rész, akkor lesz erős a köröm, de csak úgy magától nem lesz erősebb. Illetve az érezhető "megerősödésnek", hogy egy tartást ad a körömnek az alapanyag, nincs kitéve közvetlenül a mindennapi dolgoknak, ezáltal nem érzékeny annyira. De ez nem a megerősödés jele.
A feltépett körmöket, könnyen fel lehet ismerni. Barázdák, felálló, felszakadt körömrostok, fehér vonalkák láthatóak a körmökön. A következőkben két képet csatoltam, az elsőn látható egy nem szakszerűen, otthon eltávolított köröm, frissen, illetve egy kis idő után. Szemmel látható a károsodás az után is, hogy már a feltépett körömrészek fehérsége eltűnt a körömről, hiszen a körömágyon egy piros nyom látható azon a felületen, ahol a köröm volt.
A második képen egy általam készített, alapanyag eltávolítás utáni természetes körömlemez látható. Nincsenek barázdák, sem piros foltok, mélyedések a köröm felületén. Ez esetben nem sérült a körömlemez. Egy kis polírozással visszaadható a természetes körömfény, illetve olajozás, visszahidratálás után a bőrön sem látható semmi.
Ez a rész is olyan, ami szerintem érdemel néhány szót. Minden szalonban, minden körmösnél meg vannak határozva a szolgáltatások és azok árai. A szolgáltatás megnevezésében lehetnek különbségek. Leginkább, ami sokszor tévhit szokott lenni az az, hogy zselé van a körmön erősítésnek vagy gél lakk alap, mivel ez a kettő nem ugyan az. Van, aki megerősítést zselével csinálja és van, aki az erősebb gél lakk alapokkal, és mind a két esetben az erősített gél lakk elnevezést kapja. A következő dolog, ami feltűnt, hogy az építésnél, valaki S-M méretet szeretne, előző helyen X hosszúságú volt és azután nem ugyan olyan lett. Minden műköröm sablon más és más, épp ezért lehet eltérés. Hasonló ehhez az az eset, hogy "olyan hosszt szeretnék, mint a barátnőmnek van, M méretet". Ezzel egy baj van, nem mindenkinek ugyan olyan a természetes körme. Ez esetben ez azt jelenti, hogy nem mindegy hogy a sablon egy olyan körömre kerül fel és készül M méretű köröm, akinek a körömágya teljesen kiér majd az ujjbegy végéig, vagy akinek ettől rövidebb a körömágya, az ujjbegy jobban kilátszik felül nézetből és erre kerül M méretű építés. A kettő nem lesz ugyan olyan hosszúnak tűnő, hiszen az első esetben a hosszabbítás teljes egészében látható, ha a tenyér felőli oldalról nézzük meg. A második esetben pedig a hosszabbítás egy része az ujjbegyig hosszabbítja, "pótolja" meg a körmöt és csak a maradék része van túl az ujjbegyen. Ettől lesz eltérő ugyan az az épített hossz két különböző körmön, kézen.
Hasznos tanácsokért, érdekességekért, újdonságokért iratkozz fel hírlevelünkre, és
webáruházunkban felhasználható 5%-os kuponnal jutalmazunk.
Szeretnék feliratkozni a hírlevélre
Hozzászólások
Boris Vivi
2021-04-12 20:19
Szia! Sokszor előfordul hogy a köröm meg puhul az miért van?
Válasz erre
Erika
2024-01-01 11:54
Sajnos az Én körmeim pivit ferdék. Erősített gél lakkozást szoktam kérni. Nem lehet valahogy egyformára készíteni? Még sehol nem készítették egyformára, mindig ferde. Főleg a középső ujjamon.
Válasz erre
Írj egy hozzászolást *
Neved *
E-mail címed *
Neved a Facebookon
Hozzászólás beküldése
Lehet-e sikeres a műkörmös vállalkozásod csak gél lakkozással? Ismerd meg stratégiáinkat, hogyan kommunikálj vendégekkel, ha nem szeretsz körmöt építeni! Tovább >>
FlashTalkMűkörömNöveld a hatékonyságod műkörmösként! Műköröm tippek az eszköz- és anyagválasztásról, csiszológépes technikákról a minőség megőrzése mellett, ami ugye a legfontosabb. Tovább >>
FlashTalkMűkörömGél lakkKell-e pihentetni a körmöt? Ez a probléma egyidős a körmözéssel. Most ezt a témát fogjuk alaposan kivesézni. Megnézzük miért is lehet gyenge az a köröm valójában. Tovább >>
FlashTalkMűkörömGél lakkMi az a szempilla lifting? És hogyan érhetjük el vele a látványos nyitott szem hatást? Most alaposan kivesézzük ezt a technikát. Gyertek, emeljétek velem a pillákat! Tovább >>
MűszempillaMűszempilla alátétMűszempilla ragasztóÚj vendég esetén a műszempilla építés előtt nagyon fontos az igények felmérése és a megfelelő tájékoztatás az építésről és a szempillák viseléséről. Tovább >>
MűszempillaMutatjuk mik lesznek a 2019 év legújabb körömtrendjei. 2018 után izgalmas évünk lesz a köröm divatban és műköröm formákban, legyen tél, nyár vagy éppen ősz. Tovább >>
KörömtrendekMűkörömA porcelán egy fantasztikus műkörmös alapanyag. Sokan ezt nem látják be, bár sok pozitív tulajdonsága van. A cikkben bemutatunk párat és építünk egy porcelán körmöt Tovább >>
MűkörömMűköröm képzésA megerősített gél lakk technikája egy remek eljárás! A blogban gyönyörű képeken és hasznos leírásokon keresztül végigvesszük születését, előnyeit és hátrányait Tovább >>
Gél lakk
1027 Bp., Margit krt. 48. 1.em./7.
(11-es kapucsengő)
Hétfő: 09:00-18:00, Kedd-Csütörtök: 09:00-17:00, Péntek: 9:00-16:00 Szombat-Vasárnap: 09:00-15:00
+36 (70) 326 4014
+36 (1) 400 7398
info@studioflash.hu
Ügyfélszolgálat
Németh Zsuzsanna
(70) 326 4014 | (1) 400 7398
1027 Bp., Margit krt. 48. 1.em./7.
(11-es kapucsengő)
Hétfő: 09:00-18:00,
Kedd-Csütörtök: 09:00-17:00,
Péntek: 9:00-16:00 Szombat-Vasárnap: 09:00-15:00
+36 (70) 326 4014
+36 (1) 400 7398
1027 Budapest, Margit krt. 48. 1.em./7.
Hétfő: 09:00-18:00,
Kedd-Csütörtök: 09:00-17:00,
Péntek: 9:00-16:00 Szombat-Vasárnap: 09:00-15:00
+36 (70) 326 4014
Angol nyelvű ügyfélszolgálat:
contact@studioflash.hu
StudioFlash Beauty Kft.
Adószám: 22630681-2-41
Cégjegyzékszám: 01-09-936594
Felnőttképzési nyilvántartási számunk: B/2020/001362
Felnőttképző engedély száma: E/2022/000132
Minőségpolitikaképzési program
Adatvédelmi beállítások